ארון חשמל חיצוני

תוכן עניינים

אם אתם מתגוררים בבניין משותף מודרני, ייתכן שמבחינתכם ארון חשמל הוא אותו ארון מתכת שממוקם בדרך כלל בלובי או בקומת המרתף של הבניין. אלא שבפועל, מרבית ארונות החשמל הם ארונות חיצוניים המותקנים ברחוב. ארון חשמל פנימי זוכה כמובן להגנה טובה יותר מפני פגעי מזג האוויר וגם אינו מוגבל בגודל ובשטח זמין, אלא שבמרבית המקרים, הצורך הוא דווקא בדגם של ארון חשמל חיצוני. מה מבדיל בין ארון חיצוני לבין זה הפנימי? האם ארון חיצוני עשוי מחומרים שונים מאשר ארון פנימי? האם מדובר בתקנים מחייבים או בהמלצות בלבד? על שאלות אלו ועוד עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של היחידה לארונות חשמל.

ארון חשמל חיצוני

באילו מקרים נדרש ארון חשמל חיצוני?

מיקומו של ארון חשמל תלוי מאוד בתפקיד שאותו הוא ממלא. במבנים משותפים, ישנן שתי פונקציות שצריך ארון החשמל למלא. פעם אחת, נדרש הארון לכלול בתוכו את החיבורים בין אספקת הזרם הראשית ברחוב ובין רשת החשמל של הבניין ופעם שנייה, נדרש הארון לכלול בתוכו את החיבורים שמפצלים את זרם החשמל ליחידות הדיור השונות בתוך המבנה המשותף. בפועל, מדובר בדרך כלל בשני ארונות נפרדים. ארון החשמל שאתם רואים בתוך הבניין אחראי על פיצול זרם החשמל אל יחידות הדיור השונות ושם גם תוכלו למצוא את שעוני החשמל של כל דירה בנפרד. ארון חשמל חיצוני הוא זה שמחבר את הבניין כולו אל זרם החשמל הראשי ברחוב. אספקת החשמל הראשית עוברת ברחוב ואחריותה של חברת החשמל היא להוביל את קצה כבל האספקה אל קצה שטח המגרש של הבניין, משם מתחילה למעשה הרשת הפנימית של הבניין ולכן הארון יותקן בנקודת המפגש בין שני אלה, בתוך ארון חשמל חיצוני ברחוב. במבנים פרטיים הדברים הם פשוטים הרבה יותר ובהם לא קיים בכלל ארון חשמל פנימי (למעט לוח החשמל של הבית).

מה מבדיל בין ארון פנימי וחיצוני?

ובכן, תחילה נציין כי כל ארונות החשמל מיוצרים מפח מתכת עם שכבת בידוד פנימית. בעבר היו מיוצרים ארונות החשמל מעץ, אך העץ התגלה כחומר שיוצר סיכוני אש משמעותיים וכן עלול לגרום לתקלות חשמל וסיכוני התחשמלות בתנאים של רטיבות. פח הוא חומר חזק מאוד, עמיד לאורך שנים, שומר על חוזקו המבני לאורך זמן ומציע רמת איטום הרמטית. על כן, התקנים העדכניים מחייבים שימוש בארונות חשמל מפח ובכל מקרה אוסרים על התקנת ארונות חשמל מעץ. ארון חיצוני נבדל מזה הפנימי בעיקר במידת האיומים החלים עליו. ארון חיצוני צריך בראש ובראשונה להיות אטום הרמטית מפני חדירת מים וזאת, לעומת ארון פנימי שחייב גם הוא להיות אטום מפני חדירת מים אבל לא באותה מידה. ארון חשמל חיצוני גם צריך להציג רמה גבוהה יותר של חוזק מבני על מנת להתמודד עם רוחות חזקות, פגיעת חפצים וונדליזם. הבדל נוסף הוא בדרך כלל גם בגודל הארון. ארון חשמל חיצוני יהיה בדרך כלל קטן יותר מאשר ארון פנימי, שכן ארון חיצוני מיועד לכלול בתוכו חיבור אחד בין הרשת המרכזית לרשת הבניין, בעוד שארון פנימי כולל בתוכו רשת שלמה של חיבורים המנתבים את זרם החשמל ליחידות הדיור השונות בבניין.

האם חובה לקנות ארון פח?

התשובה היא בהחלט כן ובהיבט הזה, אין הבדל בין ארון חשמל חיצוני לפנימי. ארון חשמל הוא אינו פריט ריהוט ואינו פריט עיצוב. המדובר בפריט פונקציונלי, שטיבו ואיכותו משפיעים ישירות על איכות השירות ועוד יותר מכך על בטיחות העוברים בסביבה. על כן, פותחו תקנים מפורטים המפרטים את כל הפרמטרים הטכניים בהם צריך לעמוד ארון חשמל. תקנים אלה מפרטים גם את הפרמטרים הייחודיים שחלים על ארון חשמל חיצוני ולאו דווקא חלים על זה הפנימי. היחידה לארונות חשמל היא אחת החברות המובילות בישראל לייצור ארונות חשמל ובכלל זה גם ארונות פנימיים וגם ארונות חיצוניים. החברה מסייעת בתכנון הארון ומאפשרת בחירה של ארונות סטנדרטיים במידות סטנדרטיות היישר מן המדף או בייצור ארונות בהתאמה אישית לצרכי הלקוח ובכפוף לאישור מהנדס חשמל והרשות המקומית. כל ארונות החשמל המיוצרים על ידי היחידה לארונות חשמל, עומדים בכל התקנים המחייבים ומגיעים עם אחריות מלאה.

ארון חשמל חיצוני

ארון חשמל הוא אחד החלקים המשמעותיים בכל בית. ללא חשמל קשה מאוד להסתדר בחברה המערבית. אם תחשבו על זה, מרבית המכשירים שאנו משתמשים בהם בחיי היום יום הם חשמליים. ארון החשמל בבית למעשה מספק לנו את החשמל הזה. אך מלבד היתרונות של ארונות חשמל, חשוב לזכור שהם עלולים לגרום לסכנות רבות.

האם יש השפעה על מיקום הארון?

התשובה היא כן. בבתים ובבניינים ישנים, מיקמו את ארון החשמל מחוץ לדירות. בבניינים הישנים, ארון החשמל היה ממוקם בחדר המדרגות. ארון חשמל חיצוני נחשב לפחות יעיל ופחות נוח מסיבות רבות. במידה ויש תקלה בחשמל בביתכם, תצטרכו לצאת החוצה על מנת לטפל בה. בבתים בהם ארון החשמל החיצוני ממוקם בחוץ ולא במקום סגור, הדבר גם פחות בטיחותי. במקרה של גשם, לצורך העניין, יהיה מסוכן מאוד לצאת ולגעת בחוטי החשמל מסכנת התחשמלות. עם השנים, יצאו תקנים חדשים שקובעים שארון החשמל צריך להיות בתוך הבית ורק מונה החשמל יכול להישאר חיצוני. מונה חשמל חיצוני מאפשר לעובדי חברת החשמל לטפל ולהסתכל על הנתונים מבלי להפריע לכם בביתכם. 

אם אתם משפצים או בונים בית חדש, תוכלו להחליט היכן למקם את הארון. אך אם אתם מתגוררים בבית שבו ארון החשמל הוא חיצוני, לצערנו, אין לכם הרבה מה לעשות עם זה. מה שכן תוכלו לעשות זה להבטיח את בטיחותו של ארון החשמל החיצוני. על מנת להבטיח שארון החשמל לא יסכן אתכם, עליכם לוודא שארון החשמל ממוגן ואטום כהלכה. לשם כך, הזמינו איש מקצוע שיבדוק את ארון החשמל ויוודא שהוא אטום, ממוגן ומבודד מפני נזקים חיצוניים שונים, ובמקרה הצורך ייתן טיפול מתאים. 

מדוע ארון חשמל פנימי עדיף על חיצוני?

לארון חשמל חיצוני יש חסרונות רבים, במיוחד על פני ארון חשמל פנימי. הסיבות לכך-

  • נגישות- הארון חיצוני נגיש פחות מארון חשמל פנימי. במקרה של התחשמלות, חלילה, ארון החשמל החיצוני נגיש הרבה פחות מארון חשמל פנימי. לכן, במידה שמישהו התחשמל, קשה יותר להגיע ללוח החשמל ולנתק אותו במהירות. 
  • מזג אוויר- הארון החיצוני יהיה חשוף הרבה יותר לנזקי מזג האוויר השונים. במידה שהארון לא אטום כמו שצריך, מזג האוויר יכול לפגוע בו. כמו כן, במידה וקיימת תקלה בארון החשמל, אך יורד גשם, במקרים רבים לא יוכלו לטפל בארון החשמל מסכנת התחשמלות. ארון חשמל פנימי לא מושפע ממזג האוויר ומאפשר טיפול בכל מצב. 
  • בלאי- הארון חיצוני חשוף יותר לבלאי מכל מיני סיבות שונות כמו אבק, חול, נזקי מזג האוויר כמו שמש או גשם, עפר ועוד. ארון חשמל פנימי עמיד יותר ונשמר לאורך זמן רב יותר. 
  • בטיחות- ארון חשמל חיצוני נחשב לבטיחותי פחות מארון חשמל פנימי. הסיבות לכך הן שארון חשמל חיצוני חשוף לכל מי שירצה להתעסק בו, כיוון שנמצא ללא השגחה. במקרה כזה גם ילדים משועממים יכולים להתעסק בארון החשמל והדבר עלול לגרום לאסון. כמו כן, כאשר ארון החשמל חיצוני, ניתן לנתק את הזרם בקלות וכך לפרוץ לביתכם בקלות. 
  • נוחות- ארון חשמל פנימי הוא קודם כל נוח הרבה יותר מארון חשמל חיצוני. אם יש תקלה בחשמל, קל יותר ונוח יותר לטפל בה מתוך הבית מאשר לצאת החוצה ולטפל בבעיה בחוץ.

האם יש מקרים בהם צריך להתקין ארון חשמל חיצוני?

התשובה היא כן. במקרים בהם צריך להתקין יותר מארון חשמל אחד, לעתים תהיו חייבים להתקין את אחד מארונות החשמל בחוץ. מתי זה קורה? אם יש בית עם מספר קומות או אם כמה מפלסים, או אם הבית מאוד גדול ויש צורך בכבלים ארוכים, כנראה תאלצו להתקין יותר מארון חשמל אחד. במקרים בהם יש גינה שמבוססת על מערכות חשמליות, בריכה ועוד, אחד מארונות החשמל יהיה חייב להיות חיצוני. במידה ואתם מתקינים ארון חשמל חשוב מאוד לוודא שהארון תקין. שימו לב שחומר הגלם ממנו ארון החשמל מיוצר הוא חומר גלם שמתאים לשימוש חיצוני. חומר הגלם הטוב ביותר יהיה מתכת. מתכת תבטיח מיגון טוב, שימנע ממזג האוויר לפגוע בארון החשמל ולגרום לתקלות. בנוסף, מומלץ שארון החשמל יהיה מצופה בחומרי חיפוי ואיטום שימנעו חדירה של חומרים. גם צביעה של ארון החשמל תתרום לאיטום ובנוסף לאסתטיקה של הארון. 

דניאל שחם
דניאל שחם

דניאל הוא חשמלאי מוסמך בעל תואר בהנדסת חשמל וניסיון מקצועי של שנים רבות בתחום ארונות החשמל.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!