ארון חשמל

ארון חשמל

אתם רואים אותם ברחוב לאורך המדרכה, כמעט בכל בית או בכל מספר בתים ובכל זאת, מה זה בדיוק ארון חשמל? האם מדובר בארון חלול בלבד או בארון בעל רכיבים פנימיים, שמיועדים להכיל מערכות חשמל ספציפיות המותקנות בתוך הארון? ממה עשויים ארונות חשמל? האם ישנו תקן מחייב סביב החומר ממנו מיוצרים הארונות וסביב המאפיינים הטכניים שלהם? מהיכן ניתן להזמין ארון חשמל תקני ובטוח לשימוש? על שאלות אלו ועוד עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של היחידה לארונות חשמל.

ארון חשמל

מה זה בדיוק ארון חשמל ומהו המבנה הפנימי שלו?

ובכן, ארונות חשמל הם ארונות חלולים לחלוטין ואין להם כל חלוקה פנימית מסודרת. בניגוד למשל לארונות שרתים, או ארונות תקשורת מסוימים, ארונות חשמל הם אמצעים שנועדו להגנה על מערכת החשמל שבתוכם ועל עוברי האורח מפני אותה מערכת. הצורך בארונות חשמל קיים מלכתחילה לאורך הצורך להנגיש חיבורי חשמל מסוימים בתוך רשת החשמל לצרכי תחזוקה ותיקון. כך למשל, אל כל רחוב מגיע כבל חשמל המיועד לספק זרם חשמלי לכל המבנים ברחוב. את הכבל הזה מפצלים למעשה לכל המבנים לאורך הרחוב ומכל מבנה יש להוביל כבל שיעביר את הזרם למבנה הספציפי. החיבור בין הפיצול הייעודי למבנה מסוים ובין מערכת החשמל הפנימית של אותו מבנה, הוא למעשה החיבור שקיים בתוך ארון חשמל.

חיבורי חשמל יוצרים כמובן סיכונים משמעותיים כמו סיכון להתחשמלות וסיכוני אש ולכן חשוב מאוד לבודד אותם מהסביבה. בידודם של חיבורי החשמל מהסביבה מבוצעת על ידי ארון חשמל ייעודי, שנבנה בדיוק למטרה זו, אך ארון החשמל לא מיועד לספק פונקציונליות נוספת כלשהי פרט למתן מרחב מוגן לחיבורי החשמל המותקנים בתוכו. למעשה, החיבורים החשמליים מבוצעים עד תום והארון רק מכסה עליהם לצרכי מיגון.

ממה עשויים ארונות חשמל?

בעבר נהוג היה לייצר ארונות חשמל מעץ, שנחשב לכאורה לחומר בידוד מושלם. אלא שלאורך זמן התברר כי ארון מעץ הוא הרבה פחות בטוח גם למערכות החשמל עצמן וגם לבני האדם. העץ הוא אמנם חומר מבודד מצוין, אבל הוא אינו אטום, הוא אינו עמיד בפגעי מזג אוויר לאורך זמן וכאשר הוא נספג במים ומאפשר למים גם לחדור פנימה אל תוך חלל הארון, התוצאות יכולות להיות קטסטרופליות. בהמשך לכך, הוחלט על שינוי התקן הישראלי ועל פיו ארון חשמל חייב להיות מיוצר ממתכת. התקן מפרט כמובן את כל ההיבטים הטכניים המחייבים לרבות שימוש במתכת מגולוונת, צביעת מגן לארון ותכנון נכון של מידות ונפח הארון בהתאם לחיבורים החשמליים בתוכו. ארונות חשמל מיוצרים היום מפח מגולוון, על כן, והם מספקים את רמת האיטום וההגנה גם מסיכוני התחשמלות וגם מסיכוני אש, ברמה הגבוהה ביותר.

ממי מזמינים ארון חשמל?

הזמנת ארונות חשמל חייבת להתבצע מגורם מורשה, מקצועי ומומחה בתחום הספציפי של ייצור ארונות חשמל. כאמור, מדובר בפריטים שחלים עליהם תקני בטיחות מחמירים מאוד, פריטים שנדרשים לעמוד בסטנדרטים מאוד מסודרים וכן צריכים להיות מותאמים ליישום החשמלי הספציפי, למרחב בו הם מותקנים (מרחב חוץ או חלל פנים) וכן הלאה. כל הזמנה של ארון מחייבת תחילה תכנון מקצועי, שחייב גם לקבל אישור של מהנדס חשמל ושל הרשות המקומית. תכנון זה נועד להבטיח שהארון הנבחר הוא עמיד בתנאים הסביבתיים בסביבה בה הוא מיועד להיות מותקן, עמיד בפני ונדליזם, אטום לחדירת מים, עמיד בפני פגעי מזג האוויר וכן הלאה. כמו כן, נבחן הבידוד הפנימי של הארון, בידוד שמיועד למנוע מגע של חוטי חשמל עם דופן הארון הפנימית וכן מידות הארון, המותאמות כך שגם במצב של חוט חשמל משוחרר, החוט לא יוכל לגעת בדופן הארון.

כל אלה הם פרמטרים שיש להקפיד עליהם בתכנון וייצור ארונות חשמל ולכן מזמינים אך ורק מגורם מוסמך ומוכר בתחום. היחידה לארונות חשמל היא אחת מהחברות המובילות בישראל בתחום של ייצור ארונות חשמל. החברה מציעה ארונות חשמל העומדים בכל התקנים הרלוונטיים ואף מעבר לכך. כמו כן החברה מציעה ייעוץ מקצועי וסיוע בתכנון הארון עם אפשרות להזמנת דגמים סטנדרטיים מן המדף כמו גם ביצוע התאמה אישית של הארון בהתאם לצרכי הלקוח ובהתאם לדרישות מהנדס החשמל והרשות המקומית בפרויקט.

תעלות חשמל מעוצבות

התקנת תעלות חשמל היא דבר חשוב מאוד המונע ביצוע חציבה בקיר לצורך העברת חוטי חשמל. כדי לשמור על האסתטיקה של הבית, אין ספק שכדאי ליצור

ארונות חשמל ממתכת בחריש

ארונות חשמל יכולים להגיע בשלל תצורות, אם כי בעשורים האחרונים, הם כולם חייבים לעמוד בתקנים מחמירים שעיקרם מניעת שריפה. מה זה בדיוק אומר מבחינת החומר

ארונות חשמל ממתכת בעומר

ארונות חשמל יכולים להגיע בשלל תצורות, אם כי בעשורים האחרונים, הם כולם חייבים לעמוד בתקנים מחמירים שעיקרם מניעת שריפה. מה זה בדיוק אומר מבחינת החומר

ארונות חשמל ממתכת בתל-אביב

ארונות חשמל יכולים להגיע בשלל תצורות, אם כי בעשורים האחרונים, הם כולם חייבים לעמוד בתקנים מחמירים שעיקרם מניעת שריפה. מה זה בדיוק אומר מבחינת החומר

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!