ארון חשמל

תוכן עניינים

אתם רואים אותם ברחוב לאורך המדרכה, כמעט בכל בית או בכל מספר בתים ובכל זאת, מה זה בדיוק ארון חשמל? האם מדובר בארון חלול בלבד או בארון בעל רכיבים פנימיים, שמיועדים להכיל מערכות חשמל ספציפיות המותקנות בתוך הארון? ממה עשויים ארונות חשמל? האם ישנו תקן מחייב סביב החומר ממנו מיוצרים הארונות וסביב המאפיינים הטכניים שלהם? מהיכן ניתן להזמין ארון חשמל תקני ובטוח לשימוש? על שאלות אלו ועוד עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של היחידה לארונות חשמל.

ארון חשמל

מה זה בדיוק ארון חשמל ומהו המבנה הפנימי שלו?

ובכן, ארונות חשמל הם ארונות חלולים לחלוטין ואין להם כל חלוקה פנימית מסודרת. בניגוד למשל לארונות שרתים, או ארונות תקשורת מסוימים, ארונות חשמל הם אמצעים שנועדו להגנה על מערכת החשמל שבתוכם ועל עוברי האורח מפני אותה מערכת. הצורך בארונות חשמל קיים מלכתחילה לאורך הצורך להנגיש חיבורי חשמל מסוימים בתוך רשת החשמל לצרכי תחזוקה ותיקון. כך למשל, אל כל רחוב מגיע כבל חשמל המיועד לספק זרם חשמלי לכל המבנים ברחוב. את הכבל הזה מפצלים למעשה לכל המבנים לאורך הרחוב ומכל מבנה יש להוביל כבל שיעביר את הזרם למבנה הספציפי. החיבור בין הפיצול הייעודי למבנה מסוים ובין מערכת החשמל הפנימית של אותו מבנה, הוא למעשה החיבור שקיים בתוך ארון חשמל.

חיבורי חשמל יוצרים כמובן סיכונים משמעותיים כמו סיכון להתחשמלות וסיכוני אש ולכן חשוב מאוד לבודד אותם מהסביבה. בידודם של חיבורי החשמל מהסביבה מבוצעת על ידי ארון חשמל ייעודי, שנבנה בדיוק למטרה זו, אך ארון החשמל לא מיועד לספק פונקציונליות נוספת כלשהי פרט למתן מרחב מוגן לחיבורי החשמל המותקנים בתוכו. למעשה, החיבורים החשמליים מבוצעים עד תום והארון רק מכסה עליהם לצרכי מיגון.

ממה עשויים ארונות חשמל?

בעבר נהוג היה לייצר ארונות חשמל מעץ, שנחשב לכאורה לחומר בידוד מושלם. אלא שלאורך זמן התברר כי ארון מעץ הוא הרבה פחות בטוח גם למערכות החשמל עצמן וגם לבני האדם. העץ הוא אמנם חומר מבודד מצוין, אבל הוא אינו אטום, הוא אינו עמיד בפגעי מזג אוויר לאורך זמן וכאשר הוא נספג במים ומאפשר למים גם לחדור פנימה אל תוך חלל הארון, התוצאות יכולות להיות קטסטרופליות. בהמשך לכך, הוחלט על שינוי התקן הישראלי ועל פיו ארון חשמל חייב להיות מיוצר ממתכת. התקן מפרט כמובן את כל ההיבטים הטכניים המחייבים לרבות שימוש במתכת מגולוונת, צביעת מגן לארון ותכנון נכון של מידות ונפח הארון בהתאם לחיבורים החשמליים בתוכו. ארונות חשמל מיוצרים היום מפח מגולוון, על כן, והם מספקים את רמת האיטום וההגנה גם מסיכוני התחשמלות וגם מסיכוני אש, ברמה הגבוהה ביותר.

ממי מזמינים ארון חשמל?

הזמנת ארונות חשמל חייבת להתבצע מגורם מורשה, מקצועי ומומחה בתחום הספציפי של ייצור ארונות חשמל. כאמור, מדובר בפריטים שחלים עליהם תקני בטיחות מחמירים מאוד, פריטים שנדרשים לעמוד בסטנדרטים מאוד מסודרים וכן צריכים להיות מותאמים ליישום החשמלי הספציפי, למרחב בו הם מותקנים (מרחב חוץ או חלל פנים) וכן הלאה. כל הזמנה של ארון מחייבת תחילה תכנון מקצועי, שחייב גם לקבל אישור של מהנדס חשמל ושל הרשות המקומית. תכנון זה נועד להבטיח שהארון הנבחר הוא עמיד בתנאים הסביבתיים בסביבה בה הוא מיועד להיות מותקן, עמיד בפני ונדליזם, אטום לחדירת מים, עמיד בפני פגעי מזג האוויר וכן הלאה. כמו כן, נבחן הבידוד הפנימי של הארון, בידוד שמיועד למנוע מגע של חוטי חשמל עם דופן הארון הפנימית וכן מידות הארון, המותאמות כך שגם במצב של חוט חשמל משוחרר, החוט לא יוכל לגעת בדופן הארון.

כל אלה הם פרמטרים שיש להקפיד עליהם בתכנון וייצור ארונות חשמל ולכן מזמינים אך ורק מגורם מוסמך ומוכר בתחום. היחידה לארונות חשמל היא אחת מהחברות המובילות בישראל בתחום של ייצור ארונות חשמל. החברה מציעה ארונות חשמל העומדים בכל התקנים הרלוונטיים ואף מעבר לכך. כמו כן החברה מציעה ייעוץ מקצועי וסיוע בתכנון הארון עם אפשרות להזמנת דגמים סטנדרטיים מן המדף כמו גם ביצוע התאמה אישית של הארון בהתאם לצרכי הלקוח ובהתאם לדרישות מהנדס החשמל והרשות המקומית בפרויקט.

ארונות חשמלמי יכול להסתדר ללא חשמל? כנראה שרק אנשים מעטים. בחברה המערבית, נסתכן ונגיד שכמעט אף אחד לא יכול להסתדר ללא חשמל. ארונות חשמל הם אחד החלקים החשובים ביותר בכל בית. היכן כדאי למקם אותם? האם ניתן לעצב ארונות חשמל? על כך נרחיב במאמר הבא.

 

מדוע עדיף למקם ארונות חשמל בפנים?

ארונות חשמל פנימיים הם עדיפים מסיבות רבות. לארונות חשמל חיצוניים יש חסרונות רבים, במיוחד על פני ארונות חשמל פנימיים. הסיבות לכך-

  • נוחות- ארונות חשמל פנימיים הם קודם כל נוחים הרבה יותר מארונות חשמל חיצוניים. אם יש תקלה בחשמל, קל יותר ונוח יותר לטפל בה מתוך הבית מאשר לצאת החוצה ולטפל בבעיה בחוץ.
  • נגישות- ארונות חשמל פנימיים נגישים הרבה יותר מארונות חשמל חיצוניים. במקרה של התחשמלות, חס וחלילה, יהיה קל הרבה יותר לגשת לארון חשמל פנימי. במידה שצריך לגשת לארון החשמל ולנתק את זרם החשמל במהירות, כאשר ארון החשמל חיצוני זה ייקח יותר זמן.  
  • מזג אוויר- ארונות חשמל פנימיים, מתוקף היותם פנימיים אינם חשופים למזג האוויר. לעומת זאת, ארונות חשמל חיצוניים, חשופים למזג האוויר ונפגעים ממנו. השמש והגשם גורמים לבלאי מהיר יותר של ארון חשמל חיצוני. כמו כן, במידה והארון לא אטום וממוגן כמו שצריך, מזג האוויר יכול לפגוע בו ולגרום לתקלות. חשוב גם לקחת בחשבון שבמקרה של תקלה בארון החשמל החיצוני צריך לצאת החוצה לטפל בו. אם יורד גשם, הדבר הופך למסוכן מאוד ובמקרים רבים ללא אפשרי. ארון חשמל פנימי מאפשר טיפול בכל מצב.  
  • בלאי- ארונות חשמל חיצוניים חשופים יותר לבלאי מכל מיני סיבות שונות כמו אבק, חול, נזקי מזג האוויר כמו שמש או גשם, עפר ועוד. לעומת זאת, ארונות חשמל פנימיים עמידים יותר ונשמרים לזמן ארוך יותר. 
  • בטיחות- ארונות חשמל חיצוניים נחשבים לפחות בטיחותיים מארונות חשמל פנימיים. קודם כל, ארון חשמל חיצוני, נמצא ללא השגחה ולכן הוא חשוף לכל מי שירצה להתעסק בו. אף אחד לא ירצה שילד משועמם יתעסק בארון החשמל שלו. במקרה של אסון הדבר יהיה על אחריותכם. כמו כן, במקרה שבו ארון החשמל ממוקם בחוץ, קל יותר לנתק את זרם החשמל ולפרוץ לביתכם. 

ארונות חשמל מעוצבים

ישנם אנשים רבים המעוניינים בארונות חשמל מעוצבים. ארונות חשמל רבים, הם חלק מכוער ודי בנאלי בקיר הבית או חדר המדרגות. אך, כיום, אנשים רבים מעצבים את ארונות החשמל על מנת שיהיו אזור מעניין יותר. יש סגנונות שונים לעיצוב ארונות חשמל. אחד הדברים הקלים שתוכלו לעשות הוא לכסות את ארון החשמל בפריט מעוצב כמו תמונה או ציור מיוחד. החסרון בכיסוי הארון הוא שהחומר שאתם מכסים איתו את הארון עלול להיות דליק, לכן יש לקחת זאת בחשבון. דרך נוספת היא מסגור של ארונות חשמל. דרך נוספת לעצב את ארון החשמל בייחודיות היא ציפוי מגנטי. כך תוכלו לחדש את הצבע ובנוסף לתלות תמונות מגנטיות על ארון החשמל. התקנת ציפוי מגנטי והסרתו היא פשוטה מאוד. עוד אפשרות היא לצבוע את ארון החשמל בצבעים מיוחדים או ציורים ועיצובים שונים וייחודיים שתוכלו לבחור ביניהם על מנת שארון החשמל שלכם יהיה מעניין. כמובן שבטיחות לפני יופי- ארון חשמל מעוצב חייב לעמוד בכלל התקנים. זכרו כי עדיף ארון חשמל תקין מארון חשמל מעוצב. לכן, וודאו עם איש המקצוע שארון החשמל המעוצב עומד בתקנים. 

מחיר ארון חשמל

אין תשובה חד משמעית לגבי המחיר של ארונות חשמל. ישנם גורמים רבים המשפיעים על המחיר הסופי של ארון החשמל-

  • איש מקצוע- כל איש מקצוע עובד אחרת ולוקח מחירים אחרים. לכן, יש השפעה לאיש המקצוע שאתם עובדים איתו על המחיר הסופי. תמיד זכרו שעדיף לשלם קצת יותר לאיש מקצוע איכותי ומקצועי שיבצע עבודה טובה ויספק לכם בטיחות, מאשר איש מקצוע זול שיתפשר בעבודה. ארונות חשמל הם מסוכנים, לכן אסור להתפשר. 
  • ארון מעוצב- אם בחרתם בארון חשמל מעוצב קחו בחשבון שהדבר יכול לייקר את ההתקנה. כמובן שכל עיצוב עולה אחרת. 
  • מיקום ארון החשמל- אם ארון החשמל חיצוני הדבר יכול לייקר את המחיר הסופי שכן הארון יצריך בדיקות נוספות או טיפולים נוספים. 
  • חומר הגלם- ישנם חומרי גלם שונים מהם עשויים ארונות חשמל. כל חומר גלם ישפיע על המחיר הסופי. 
דניאל שחם
דניאל שחם

דניאל הוא חשמלאי מוסמך בעל תואר בהנדסת חשמל וניסיון מקצועי של שנים רבות בתחום ארונות החשמל.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!